گواهینامه بین المللی رانندگی سندی است به شکل کارت یا دفترچه و یا هر دوی آنها که از طریق مراجع ذی صلاح جهت اعطای حق رانندگی در خارج از کشوری که راننده گواهینامه خود را از آنجا دریافت کرده است صادر می شود.

به موجب اين گواهي‌نامه‌های بين‌المللي كه مدت اعتبار آنها يك و سه سال مي‌باشد، مي‌توان در کشورهای پذیرنده گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی، به صورت موقت به رانندگي پرداخت. بديهي است دارنده این مدرک بين‌المللي نمي‌تواند قوانين و مقررات مربوط به شرايط اقامت و يا پرداختن به شغل و يا حرفه‌اي كه در كشورهاي مسير حركت او جاري و قابل اجرا مي‌باشد را ناديده انگاشته و يا نقض نمايد. اين گواهي‌نامه علاوه بر زبان فارسي به 7 زبان بين‌المللي (‌انگليسي- فرانسوي- روسي – عربي-‌ آلماني- اسپانیائی- چینی)‌ نيز ترجمه شده است. گواهینامه‌های رانندگي بين‌المللي قابل تمديد نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام شود.

دریافت گواهینامه معتبر بین المللی برخلاف گواهینامه ملی شرایط و مراحل پیچیده ای ندارد؛ کافی است تنها با در دست داشتن مدارک به یکی از روش های بیان شده در نکته سوم عمل کنید. گواهینامه بین المللی در واقع ترجمه ای از گواهینامه ملی شماست ، بنابراین برای دریافت آن نیازی به شرکت در دوره های آموزش رانندگی ندارید. همچنین آزمونی هم بابت آن برگزار نمی شود. افرادی که گواهینامه ایرانی ندارند ابتدا باید برای داشتن این گواهینامه اقدام کنند. کسانی هم که اعتبار گواهینامه ایرانی آنها به پایان رسیده است باید ابتدا به دنبال تمدید گواهینامه خود بروند و بعد برای درخواست گواهینامه بین المللی اقدام کنند.

نکات قابل توجه در خصوص گواهینامه های بین المللی
 1. توجه به این نکته الزامی است که مدارک صادره، تنها به شخص متقاضی یا بستگان درجه 1 با ارائه مدارک احراز هویت و نسبت با متقاضی، اصل شناسنامه یا وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر تحویل می‌گردد.
 2. همسرانی که برای دریافت مدارک زوج یا زوجه خود مراجعه می کنند حتما باید شناسنامه متقاضی و کارت ملی خود را به متصدی صدور ارائه نمایند.
 3. برای سفر به کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامی می‌باشد.
 4. گواهینامه در کشور امارات فقط برای ماشین‌های اجاره‌ای اعتبار دارد.
 5. گواهینامه در کشور کانادا به استثناء ایالت‌های شمال غربی این کشور اعتبار دارد.
مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی
 1. گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله
 2. گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
 3. یک قطعه عکس تمام رخ (3*4 )با حجاب اسلامی برای بانوان
 4. ارائه گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
 5. ارائه اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
 6. تکمیل فرم درخواست (فارسی و لاتین – تاریخ تولد لاتین باید به میلادی درج گردد)
 7. پرداخت مبلغ 830،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله
 8. پرداخت مبلغ 100،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله همراه با مجوز رانندگی موتور سیکلت
 9. پرداخت مبلغ 2،670،000 ریال بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله